Het forum is gemigreerd

Let op: in juli 2026 hebben wij het forum gemigreerd naar nieuwe software.
Heeft u al een account? Klik dan eerst op "Wachtwoord vergeten" om een nieuw wachtwoord aan te vragen. Daarna kunt u weer inloggen.

Het hoe en wat van poëzie (zelf poëzie schrijven)

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden - 17 jaren 5 maanden geleden #1063 door Dettie_3
Geplaatst: 22 apr 2005 01:50 pm



Een toelichting op het schrijven en de beoordeling van poëzie.



Lees verder....



www.poezie-leestafel.info/het-hoe-en-wat-van-poezie



Miranda Mei



Laatst aangepast door Dettie op 17 aug 2005 08:23 am, in totaal 1 keer bewerkt
Laatst bewerkt 17 jaren 5 maanden geleden doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1064 door Dettie_3
Beantwoord door Dettie_3 in topic Re: bericht
Geplaatst: 22 apr 2005 04:08 pm



Een artikel naar mijn hart, Miranda.

Er staan heel veel ware dingen in zoals over het samenvoegen van woorden. Mooi en waar.



Het doet me plezier dat je aanraadt om ook buitenlandse dichters te lezen. Volledig akkoord dus. Daarom plaats ik hier ook regelmatig gedichten (in vertaling) van buitenlandse dichters.

Ben net begonnen met Ernst Jandl. Leer zelf veel bij!



Groetjes. Tiba.
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1065 door Dettie_3
Beantwoord door Dettie_3 in topic Re: bericht
Geplaatst: 28 jun 2005 10:38 am



Over moderne poëzie en het belang ervan, over het lezen en begrijpen heb ik, vooor jongeren van 14-20 jaar ongeveer, een boek geschreven. Het heet 'Je gevoel voor woorden / woorden voor je ge voel' (Jongbloed 2OO5). m'n doel ermee was te kijken of je bij je volwassenworden ook wat 'hebt' aan gedichten.. Ik vond van wél. Misschien is het iets voor deze site?



Lambert Wierenga.
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1066 door Dettie_3
Beantwoord door Dettie_3 in topic Re: bericht
Geplaatst: 28 jun 2005 04:10 pm



Ik heb even de beschrijving erbij gezocht



Er zijn niet zoveel mensen die gedichten lezen. Zeker jongeren hebben een hoge drempel om eraan te beginnen. Sanne en Karen, twee meiden van 13 en 15 jaar, vroegen hun opa, Lambert Wierenga, wat je eraan hebt om een gedicht te lezen... Zo ontstond er een e-mailcorrespondentie tussen hen. Hij mailde hen afzonderlijk regelmatig een gedicht met zijn uitleg en interpretatie. Van een aantal bekende en minder bekende gedichten – van Kopland, Gerhardt, Wilmink, Carmiggelt en anderen – laat Wierenga stap voor stap zien hoe woorden, zinnen, vorm en inhoud met elkaar samenhangen. Hij besteedt aandacht aan de taal, woordgebruik en ritme, en ook aan de sfeer die een gedicht ademt en het gevoel van geheimzinnigheid, droefheid, weemoed of liefde dat door het gedicht bij de lezer wordt opgeroepen. Zo ontdekt de lezer hoe verrassend de gewone werkelijkheid eruit kan zien in een gedicht, en hoe een gedicht kan helpen bij het verkennen en het verwoorden van belangrijke persoonlijke, religieuze en emotionele ervaringen.



Hier is het te bestellen

www.postorderboekhandel.nl/object/447/



Dettie
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1067 door Dettie_3
Beantwoord door Dettie_3 in topic Re: bericht
Geplaatst: 28 jun 2005 04:15 pm



Beste Lambert,



Bedankt voor de tip. Ik wilde dat ik zo'n opa had gehad.

Bij mij op school kreeg je het gevoel dat poëzie toch wel iets heel speciaals was, je mocht niet afwijken van de gangbare uitleg. Discussie was niet mogelijk.

Daardoor heb ik jaren gedacht dat gedichten niets voor mij waren.

Pas hier bij leestafel heb ik poëzie herontdekt en beleef er nu erg veel plezier aan.

Ik heb deze maand eigenlijk al een beetje teveel aan boeken gekocht maar ik denk dat ik volgende maand uw boek ga bestellen.



Groet

Dettie
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1068 door Dettie_3
Beantwoord door Dettie_3 in topic Re: bericht
Geplaatst: 29 jun 2005 07:50 pm



In mijn opinie is het lezen, uit elkaar halen, weer in elkaar zetten, enz. van een gedicht een activiteit die uit verschillende stappen bestaat.

Grofweg samengevat:



stap 1: de techniek

Vragen als

"wat is de vorm van het gedicht ?" Het kan een sonnet zijn, maar ook uit strofen van twee regels bestaan distichon), het kan een ballade zijn ... het kunnen vierregelaars zijn (quatrijnen) of drieregelaars (terzienen).



Rijmt het gedicht?

Eindrijm, alliteratie, of is het "vrij" , dwz zonder echt rijmschema, als het rijmt dan is het toeval. Oudere gedichten rijmen meestal. Maar soms wordt een echt rijmschema ergens pardoes onderbroken.

Ik zal daar wel eens een voorbeeld van plaatsen, hoewel ik dan moet uitwijken naar het Duits van Ingeborg Bachmann.



Hoe zit het met de interpunctie, het gebruik van leestekens zoals dubbele punt, gedachtenstreepje, komma enz.



Hoe lees je het (zonder naar de inhoud te vragen) ook wel het ritme genoemd.

Hier komen de antieke Grieken me te hulp met het ritme van de jambe, de trochee en de anapest. Spreek je het woord "jám-be" goed uit dat voel je meteen het ritme (beklemtoond, niet beklemtoond). Jambe is voor mij persoonlijk een echt wandeltempo en dat heeft ook betekenis voor het begrijpen van de inhoud.



Tussenstap: als je deze kenmerken hebt verzameld, lees het gedicht dan een paar keer hardop voor.



stap 2: de inhoud



Begin met de titel. Die is eigenlijk bedoeld als samenvatting van de inhoud in een of een paar woorden.

Neem dan zinnen in het gedicht die niet zo voor de hand liggen.

Een voorbeeld uit Wiegelied van Arie van den Berg, waar je de volgende zinnen kunt lezen (het gedicht is door mij op de site geplaatst)



maar als je denkt dat je het weet, blijkt alles anders

(dit is volgens mij de kernzin van het gedicht), geillustreerd door:



geen naam verkleint het raadsel van de dingen



wat namen weigert wil zichzelf zijn



,zo is dit leugenliedje deken voor jouw lippen, (let hier ook op de overgang van het ene setje regels, (distichon) naar het andere)



Lees het gedicht dan op z'n minst nog een paar keer waarbij je je langzaam realiseert wat de dichter je wil zeggen.

Dat is heel persoonlijk, het is geënt op je persoonlijke situatie, je gevoelens, maar zeker niet op je opleidingsniveau en/of kennispeil.

Dat wil zeggen: Iedereen kan gedichten lezen en mooi vinden, maar het kost wel moeite en tijd.

Soms kun je op internet besprekingen van gedichten vinden, zoals op deze mooie site.



Jammer genoeg zijn de meeste mensen in deze tijd van snelheid, oppervlakkigheid en vluchtigheid niet meer in staat te voelen waar de echte menselijke waarden te vinden zijn.

Wil je aan deze tijdgeest ontsnappen, lees dan gedichten!



André

_________________

een gedicht is het voertuig van mijn gevoel
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Tijd voor maken pagina: 0.659 seconden