Het forum is gemigreerd

Let op: in juli 2026 hebben wij het forum gemigreerd naar nieuwe software.
Heeft u al een account? Klik dan eerst op "Wachtwoord vergeten" om een nieuw wachtwoord aan te vragen. Daarna kunt u weer inloggen.

Hermetische gedichten

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1764 door Dettie_3
Hermetische gedichten werd gestart door Dettie_3
Geplaatst: 07 jul 2008 06:09 pm



Naar aanleiding van het gedicht 'Zondag' van Joris Denoo viel het woord "hermetisch". Een woord, dat, gelet op een aantal posts bij verschillende dichters, blijkbaar heel wat stof voor discussie kan leveren. Ik plaats hierbij alvast een inleidende opmerking van Pieter.

PieterW schreef:



Een hermetisch gedicht is bijvoorbeeld dit gedicht van Hans Faverey:



"Een varen...

is het een varen-

zijn hart luchtend; para-wit, langs-wit

misschien kan het ei ook zo,

een parachute misschien niet".



Bij een hermetisch gedicht ga je niet zoeken naar betekenis. Een hermetisch gedicht schept een eigen nieuwe werkelijkheid. (gelezen in Meander) Ik ben het dus niet eens met Martijn Benders en Rutger.

Pieter


Rutger

_________________

Geduld, eenvoud en mededogen (Tao).



blog.seniorennet.be/mijn_boekenhoekje
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
17 jaren 5 maanden geleden #1765 door Dettie_3
Beantwoord door Dettie_3 in topic Re: bericht
Geplaatst: 13 jul 2008 07:14 pm



Nog even ter aanvulling: Volgens de dichter van de maand van Leestafel

Martijn Benders en Rutger bevat een goed hermetisch gedicht altijd een sleutel die tot verheldering leidt. Volgens het artikel in Meander en mij is dit lang niet altijd het geval. Het artikel op de website van meander is van

Rutger H. Cornets de Groot en gaat over de poëzie van Lucas Hüsgen.

Te vinden: meandermagazine.net/artikelen/artikel.php?txt=1752



Na lezing van dit artikel kom ik tot de conclusie dat je voor het met plezier lezen van hermetische poëzie een aparte aanleg moet hebben, die voor weinigen is weggelegd. Laat ik het er maar ophouden dat het enigszins is te vergelijken met het kijken naar een abstract schilderij, het moet een beleving zijn. Maar het irritante is dat woorden zijn uitgevonden omdat ze iets een betekenis geven; bij het lezen van hermetische gedichten moet je die betekenis meteen weer laten vallen, want de woorden staan in een onbegrijpelijk, voor mij dikwijls ontoegankelijk verband; ik vind het nogal frustrerend en als dichters al dikwijls als wereldvreemd worden gezien, wat moeten we dan van hermetische dichters en hun lezers zeggen? Ik zal eens proberen te vinden wat Gerrit Komrij over hermetische poëzie heeft geschreven; ongetwijfeld heeft hij dat gedaan.



Pieter
Laatst bewerkt doorDettie_3.

Graag Inloggen deelnemen aan het gesprek.

Tijd voor maken pagina: 0.409 seconden